Arap Baba (Araplık) Türbesi

Divriği’de, Ahmetpaşa Mahallesi’nde, Araplık Sokağında bulunmaktadır. Eser üzerinde yapım tarihini, yapanı ve yaptıranı hakkında bilgi verecek bir kayıt söz konusu değildir. Yapı, XIV. yüzyılın dördüncü

Bulunduğu Yer: Divriği’de, Ahmetpaşa Mahallesi’nde, Araplık Sokağında bulunmaktadır.

Tarihçesi: Eser üzerinde yapım tarihini, yapanı ve yaptıranı hakkında bilgi verecek bir kayıt söz konusu değildir. Yapı, XIV. yüzyılın dördüncü çeyreğine tarihlendirilmektedir. 2007 yılında V.G.M. tarafından onarılmıştır.

Plan ve Mimari Özellikleri: Araplık Türbesi, içten ve dıştan sekizgen olarak planlanmıştır. Üst örtüsü yıkılmış olan türbenin, içten kubbe, dıştan külah örtülü olduğu benzer örneklere bakılarak düşünülebilir. Doğuda bir pencere açıklığı yer alır. Bunun dışında bir açıklık bulunmamaktadır. Yapının kuzeyinde bir mescitten bahsedilse de, günümüzde böyle bir yapı mevcut değildir.

Süsleme: Türbenin gövde kısmında süslemeye yer verilmemiştir. Girişte ve batıdaki pencerede, geometrik motifli bordürler ve dilimli kemer uygulaması görülür.

Malzeme: İçten moloz taş, dıştan kesme tas ile inşa edilmiştir.

Devamını oku:
Mengücekliler’in Doğu Anadolu’ya Gelişi ve Divriği Kalesi’nin Alınışı

Divriği (Tephrike) Kalesi Bizans’ın, Sâsani ve Abbasi sınırlarına yakın en önemli karakolu olmuştur.

Gizlilik Politikamız

  Biz kimiz Web sitemizin adresi: https://www.memleketimdivrigi.com. Divriği ile ilgili bilgi, yazı, görsel, haber ve diğer paylaşımları sunuyoruz. Hangi kişisel bilgileri ne amaçla topluyoruz Yorumlar...

Kapat