Arap Baba (Araplık) Türbesi

Divriği’de, Ahmetpaşa Mahallesi’nde, Araplık Sokağında bulunmaktadır. Eser üzerinde yapım tarihini, yapanı ve yaptıranı hakkında bilgi verecek bir kayıt söz konusu değildir. Yapı, XIV. yüzyılın dördüncü

Bulunduğu Yer: Divriği’de, Ahmetpaşa Mahallesi’nde, Araplık Sokağında bulunmaktadır.

Tarihçesi: Eser üzerinde yapım tarihini, yapanı ve yaptıranı hakkında bilgi verecek bir kayıt söz konusu değildir. Yapı, XIV. yüzyılın dördüncü çeyreğine tarihlendirilmektedir. 2007 yılında V.G.M. tarafından onarılmıştır.

Plan ve Mimari Özellikleri: Araplık Türbesi, içten ve dıştan sekizgen olarak planlanmıştır. Üst örtüsü yıkılmış olan türbenin, içten kubbe, dıştan külah örtülü olduğu benzer örneklere bakılarak düşünülebilir. Doğuda bir pencere açıklığı yer alır. Bunun dışında bir açıklık bulunmamaktadır. Yapının kuzeyinde bir mescitten bahsedilse de, günümüzde böyle bir yapı mevcut değildir.

Süsleme: Türbenin gövde kısmında süslemeye yer verilmemiştir. Girişte ve batıdaki pencerede, geometrik motifli bordürler ve dilimli kemer uygulaması görülür.

Malzeme: İçten moloz taş, dıştan kesme tas ile inşa edilmiştir.

Devamını oku:
Divriği Gökçe Camii

İlçe merkezinde, Gökçe Camii Mahallesi, İbn–i Sina Caddesi ile Kültürlü Sokağı’nın birleştiği köşede bulunmaktadır

Divriği Madenleri Müessesesi

Divriği Madenleri Müessesesi Cumhuriyet’in kuruluş yıllarını takiben gerçekleştirilen sanayi hamleleri esnasında; Karabük fabrikalarının kuruluşu demir cevheri ithali üzerine planlanmış olup Divriği’de demir madeninin bulunuşu ülke...

Kapat